Het verhaal van Gelderland

De rijke geschiedenis van Gelderland van de vroegste tijden tot nu 

 

Docent: Drs. René Arendsen en andere historische vakspecialisten
Wanneer:  24 en 31 maart, en 7, 14 en 21 april 2026
Locatie: Auditorium Musea Zutphen
Tijdstip: 19:30 – 21:30u

 

In 2022 verscheen het prachtige boek ‘Verhaal van Gelderland’, onder redactie van o.a. Prof. Dr. Dolly Verhoeven, bijzonder hoogleraar aan de Radboud Universiteit Nijmegen. In vier delen behandelt het verhaal alle belangrijke thema’s uit het Gelderse verleden. Van de mysterieuze grafheuvels op de Veluwe tot de machtige hertogen van Gelre. Van ordelijke Romeinse legerkampen tot weelderige adellijke landgoederen. Van de gewelddadige verovering van Grol tot de mislukte slag om Arnhem.

In de boekenreeks ‘Verhaal van Gelderland’ is voor het landschap een centrale rol weggelegd: de hoge en droge zandgebieden van de Veluwe, de vruchtbare en deels woeste gronden van de Achterhoek en de grote rivieren die van Gelderland een permanente doorvoerregio maakten. Die rivieren verdeelden de huidige provincie bovendien in vier (later drie) bestuurlijke kwartieren, een indeling die nu, 1000 jaar later, nog steeds voelbaar is.

Onder het motto ‘als je het heden wilt begrijpen, moet je de geschiedenis kennen’ vertelt René Arendsen, programmamaker bij Omroep Gelderland, speciaal in deze cursus samen met andere historici het verhaal van Gelderland. In vijf delen worden verschillende tijdsperiodes behandeld. Per periode wordt hij vergezeld door een gastspreker.

De delen zijn:

René Arendsen is historicus en als programmamaker werkzaam bij Omroep Gelderland. Hij maakte verschillende programma’s over de geschiedenis van Gelderland, o.a. ‘Ridders van Gelre’ (NL Award voor Beste regionale televisieprogramma 2018) en het programma ‘Over Grenzen’ waarin hij vijf weken lang een reis maakte langs de oude grenzen van het hertogdom Gelre. Tevens werkte hij mee aan ‘Verhaal van Gelderland’ o.l.v. prof. dr. Dolly Verhoeven van de Radboud Universiteit Nijmegen.

De kosten voor deelneming aan bovengenoemde lezingen bedragen € 150,00 (inclusief koffie, thee of water). U kunt zich hieronder aanmelden.

Aanmelding lezingen Het Verhaal van Gelderland (optie via link).